Paysafecard: Základní informace
„Paysafecard je jedna z celosvětově vůdčích společností v oblasti předplacených plateb online a zároveň součást Paysafe Holdings UK Limited. Pomocí Paysafecard můžete platit u tisíců poskytovatelů z nejrůznějších oblastí – a to bez bankovních údajů nebo údajů o kreditní kartě.“ (www.paysafecard.com)
Jde o vcelku snadný způsob, jak v některých případech platit kartou – bez karty, a to vcelku v širokém rozsahu. Jedná se o oblasti:
- Hry (Google Play, Steam, 4Game, PlayStation, Twitch …)
- Online seznamování
- Hudba, film a zábava (Spotify…)
- VoIP, telefonování a psaní zpráv (Skype, Telekom…)
- Sportovní sázky, bingo a poker (Tipsport, Chance…)
- Sociální média a komunity
- Internetové služby a cestování
- Dobíjení digitálních peněženek
Jedná se tedy o platební metodu, která je rychlá a bezpečná, je-li bezpečným způsobem používána. Někteří rodiče tento způsob placení využívají jako nástroj pro své děti, kdy na základě dohody a jasných pravidlech učí děti využívat plateb na internetu. Výhodou je, že v případě odcizení účtu dojde „pouze“ ke ztrátě již vložených peněz, a ne celého bankovního účtu uživatele. Hlavní oblastí této rubriky bude kategorie Her, která je v současné době hojně využívána jak dospělými, tak dětmi, a s tím spojené možné zneužívání Paysafecard. Peníze, které lze do hry vložit, je totiž možné využít na nákup konkrétních předmětů nebo výhod. Může se jednat například o kosmetické prvky, jako skiny (vzhled postavy, zbraní a dalších herních předmětů), nakoupení lepších zbraní, brnění či nákup dalších funkcí, které hru zjednoduší. Jejich nákupem získají platící hráči při online hraní výhodu nad těmi neplatícími. V případě hry pro jednoho hráče se může jednat o časové nebo jiné výhody, které hru usnadňují. Zakoupení těchto výhod je možné prémiovou měnou (diamanty, zlaté cihly…), kterou je možné získat hraním jen obtížně, či vůbec. Výhody lze také koupit za reálné peníze.
„Když jsem byl v sedmý třídě, tak jsem začal hrát s kamarády hry ze steamu na počítači (…) Problémem bylo to, že lepší skiny se dají pouze koupit anebo vyhrát v lootboxu. A tak jak jsme hráli, tak tím víc jsme chtěli lepší skiny. Rodiče nám na to ale nechtěli dávat peníze a museli jsme přijít na jiný způsob, jak peníze do steamu dát. Jednou přišel kamarád, že přišel na způsob, jak tam ty peníze dát, jednalo se o paysafeky. Získat paysafe card byl pro nás v tu dobu složitý úkol. V našem městě bylo pouze jedno místo, kde se daly karty sehnat, a to byla jedna z nejhorších hospod ve městě.“ (L. 16 let)
Odborník na gaming, Bc. Vít Procházka, uvádí, že „dětmi často využívaný způsob, jak si dobít peníze na účet v digitálním obchodu, je pomocí Paysafecard, které je možné koupit na mnoha prodejních místech, od některých benzinek přes pobočky Tipsport, až po obchody jako Pepco a Billa. Paysafecard je předplacený jednorázový kupon, kterým je možné platit podobně jako platební kartou. Tyto karty by neměly být prodány nikomu mladšímu 16 let bez doloženého dokladu, ale ze zkušenosti víme, že ani pro dvanáctiletého hráče není problém Paysafecard pořídit.“
Tikety jsou v nominální hodnotě 100 Kč, 300 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč. Prodejní místa jsou snadno k nalezení na stránkách Paysafecard po zadání města či konkrétní adresy. Částku může kdokoli, i dítě, zaplatit na prodejně výměnou za 16místný kód, díky kterému lze peníze snadno převést například do herního obchodu Steam, pouze díky základní registraci v obchodu. Procházka výše popisuje jednu z možností, jak Paysafecard použít i bez registrace. Majitel tiketu nemusí použít celou částku najednou, ale odečítají se mu utracené peníze a zbytek zůstane na kuponu pro další použití. Další způsob je registrace účtu mypasefecard, který je nezbytný v případě, že chce dítě získat rozšířené možnosti pro využívání této služby. Nutnost propojení s registrovaným účtem například vyžaduje pro platby služba Google Play. Mohlo by se zdát, že je to alespoň malá brzda, která dítěti omezí možnost tikety využívat, opak je ale pravdou. Registrace je omezena věkem 16 let a po zadání osobních údajů jako jméno, přímení, adresa, telefonní číslo nebo e-mailové adresa, navíc ještě „vyžaduje“ kopii občanského průkazu, pasu nebo řidičského průkazu. Pro využívání základní formy „standard“ je možnost tuto identifikaci dokladem přeskočit. Ve výsledku je tedy možné založit si registraci se smyšlenými či upravenými údaji a otevřít dveře k dalším možnostem. Jednou z možností, které účet nabízí, je také možnost vygenerování čárového kódu. Ten je rozšířen o širší spektrum možných vložených částek jako 200 Kč, 500 Kč, 700 Kč, 1500 Kč a 2500 Kč. Kód se dá snadno vytisknout nebo stáhnout do chytrého telefonu a díky tomu může kdokoli a kdekoli do 180 minut od vygenerování kódu zvolenou částku uhradit a tím si dobít svůj účet. Hráči si mohou mezi sebou zbylé peníze na tiketu také prodat (s rizikem podvodu) či darovat. Ne vždy se jim podaří utratit celou hodnotu zakoupeného tiketu a zbylé peníze mohou takto předat dál. Někteří hráči toho využívají tak, že jdou sami s poptávkou do diskuzí, a snaží se tak chybějící peníze „vyžebrat“. Dalším rizikem je zacyklení a to tak, že když hráči na hru chybí 20 Kč, je „nucen“ dobít minimálně dalších 100 Kč, zbyde 70 Kč a další nákup může být v ceně 75 Kč, což vede k dalšímu dobití, a tak stále dokola.
„Byl to jednoduchý způsob, jak utrácet malé peníze a dávat je do hry. Stačilo říct rodičům, že si jdeme něco koupit, a jestli nám nedají dvě stovky. 5 euro byla nejmenší částka, která šla na steam vložit, takže tyhle dvě stovky nám bohatě stačily. Časem jsme tam chodili už jako nic a dávali třeba 10 euro a někdy i 20. Krásné na tom bylo, že jediné, co stačilo k získání karty, byl účet na Steamu a trocha odvahy.“ (L. 16 let)
HR: Přemýšlejte nad tím, že ač se Vám může zdát, že máte své dítě a jeho peníze pod kontrolou, existují cesty, o kterých ani nemusíte vědět.
Odkaz na članek: https://www.nabertekurz.cz/o-hrani-hazardnich-her/paysafecard-zakladni-informace~a192
Zdroj: www.nabertekurz.cz