Tlačítko zablokovat hraní (Panic button) vstupuje v platnost!
Co je Panic button?
Od 1. července jsou provozovatelé hazardních her povinni zajistit hráčům nouzové tlačítko pro zablokování dalšího hraní. Oficiálně tlačítko nese název "Prostředek pro zamezení účasti na hazardní hře", v praxi se však setkáte s pojmem Panic button nebo "Zablokovat hraní".
Tlačítko slouží jako záchranná brzda v případě, kdy hráči přerostlo hraní krátkodobě přes hlavu a potřebuje si od něho dát pauzu. Po stisknutí tlačítka bude hráči s okamžitou platností zabráněno v dalším hraní na dobu 48 hodin. Týká se to jak legálních kamenných provozoven heren, kasin, sázkových kanceláří, kde tlačítko je umístěno nejčastěji v provozovně na tabletu, tak i všech online her.
Tlačítko může působit i preventivně, v případech, kdy hráč ví, že by jeho vůle nemusela být v následujících dvou dnech dostatečně silná a potřebuje se krátkodobě ochránit.
Jak funguje Panic button?
Hráči se dostane poučení, co stisknutí tlačítka pro něho znamená. Pokud tak učiní v herně nebo kasinu bude muset dokonce herní prostor opustit a už nebude vpuštěn. Na internetu mu už neumožní si zahrát nebo vsadit, ale do svého konta se dostane. Zákaz hraní platí napříč všemi legálními provozovateli v Česku. Stisknutím tlačítka zablokovat hraní se tak hráči po dobu dvou dnů ocitnou v Rejstříku vyloučených osob.
Provozovatelé jim poté musí také nabídnout možnost zapsat se do rejstříku trvale. V takovém případě se hráči nacházejí rok pod ochranou lhůtou, během které nemohou požádat o odstranění z rejstříku. Je to jedno z dalších opatření podávající pomocnou ruku hráčům, ale sekundárně může pomoci i jejich blízkým.
Na prevenci vůči rizikovému hraní je však ideální myslet dlouhodobě, nikoliv až v momentě, kdy situace nenabízí jiné východisko. Jak na to radí desatero zodpovědného hráče.
Tlačítko pro zablokování ve zkratce
- Je tu pro hráče, kteří cítí nutnou potřebu své hraní okamžitě krátkodobě ukončit
- Je dostupné jak v hernách, kasinech, sázkových kancelářích tak na internetu u všech internetových her
- Po jeho stistknutí je hráč zapsán na 48 hodin do Rejstříku vyloučených osob (RVO). A po tu dobu si u žádného legálního provozovatele nezehraje ani nevsadí.
- Provozovatel hráči poté nabídne možnost zapsat se do RVO trvale
O tom jak se zapsat do RVO jsme už psali. Chceš se o tom dozvědět více? Jak se zapsat do RVO